ECW- Extreme

www.kasaj.sk/ecw–extreme/ je to profesionálny wrestling. Táto forma športu a performatívneho umenia kombinujúca atletické a divadelné prvky. Je organizovaný prostredníctvom rôznych podujatí, počas ktorých zápasníci bojujú o tituly tak, ako je to v bojovných športoch.

wrestling

Ide teda o jedinečnú formu športovej disciplíny založenú na klasickom zápasení, ktorá je obohatená o moderné prvky z viacerých bojových umení a akrobatické manévre. Ďalším špecifickým aspektom wrestlingu sú zápasy obsahujúce improvizované zbrane. Výsledky zápasov sú pripravené s cieľom zvýšiť hodnotu zábavy a uskutočniť všetky bojové manévre tak, aby sa znížilo riziko zranenia.
Pôvod wrestlingu sa ťahá zo Severnej Ameriky, kde bol zo začiatku súčasťou rôznych karnevalových a estrádnych predstavení. Neskôr sa z neho stal samostatný žáner, ktorý značne zmenil svoju počiatočnú podobu. Dnes je wrestling súčasťou multimiliónového zábavného priemyslu.

Najväčšou wrestlingovou organizáciou súčasnosti je WWE
So sídlom v USA, ktorá odkúpila viacero menších spoločností, rovnako ako konkurenčné World Championship Wrestling (WCW) a Extreme Championship Wrestling (ECW) v roku 2001.
Ďalšou významnou spoločnosťou je Total Nonstop Action Wrestling (TNA). Neustále rastie popularita nezávislej organizácie Ring of Honor. V Mexiku majú najvýznamnejšie postavenie Consejo Mundial de Lucha Libre a Asistencia Asesoría y Administración, v Japonsku sú to najmä New Japan Pro Wrestling, All Japan Pro Wrestling a Pro Wrestling NOAH.

V profesionálnom wrestlingu rozlišujeme dve roviny:

  • Na jednej strane sú udalosti, ktoré sa dejú počas šou
  • Na strane druhej sú to udalosti, ktoré sa odohrávajú v reálnom živote, ale majú vplyv na samotné predstavenie.
  • Ide najmä o zmluvné kontrakty, reálne zranenia a pod.

zápas
Zranenia
Hoci je wrestlingový ring vyrobený tak, aby bol čo najbezpečnejší a jeho podlaha je odpružená, pomerne často dochádza k zraneniam. Medzi najčastejšie patria poranenia krku a chrbtice či rôzne svalové zranenia. V snahe o zníženie nehodovosti zakazujú niektoré federácie používať určité nebezpečné chmaty. Mnoho wrestlerov zápasí pravidelne aj napriek bolesti, pretože ich to naozaj baví.

5.0
01